Yıldırım Belediyesi Logosu

Başkan'dan Mesaj

Sevgili Yıldırımlılar;

Bütün Anadolu şehirleri içinde birinci derecede kültür merkezlerinde biri olan Yıldırım, bugün büyük bir ‘yapısal dönüşüm’ sürecini yaşamaktadır. İlçemiz hızla değişiyor. Her bakımdan yenileniyor. Köklü tarihinde barındırdığı özgün ve eşsiz değerlerine şimdi yeni değerler ekleyerek ‘markalaşma’ yolunda yürüyor...

Çok şükür, on yıllar boyunca Yıldırım’ın böğrüne yapışık kalan plansız ve çarpık yapılaşma imajını vizyon projelerimizle büyük ölçüde söküp attık. Yıldırım artık ‘kentsel dönüşüm’ de örnek gösterilen bir ilçe olarak anılıyor.

Görev süremizin ilk bölümü planlama ile geçti. Şimdi uygulama aşamasındayız. Yıldırım’ı gerçek kimliğine yarışır bir geleceğe taşıyacak olan ‘ideal şehir’ vizyonumuzun önemli kısmını hayata geçirdik. İlçemizdeki yapısal dönüşüm artık gözle görülür hale gelmiştir. Bu yapısal dönüşümle birlikte Yıldırım’da hayat da dönüşmeye başladı. Yıldırımlılar artık daha mutlu. Geleceğe daha bir güvenle bakıyorlar.

Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlesini gerçekleştiriyor olmanın heyecanı içindeyiz. Az buz değil, ilçemizin yüzde 33’ünü içeren bir kentsel dönüşüm söz konusu… Böyle kapsamlı bir projenin uygulanmasında elbette ki zorluklar da var. Bu zorlukları, Yıldırımlılar’ın desteğiyle, ferasetiyle, rızasıyla aştık.

Sevgili Hemşehrilerim!

2018 yılı, Yıldırım için yepyeni bir dönem olacak. Ektiğimiz fidanların meyvelerini almaya başlayacağız. Mevlana-Ulus Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 800 hak sahibine dairelerini teslim edeceğiz. Vatandaşlarımız çektikleri sıkıntının ödülünü alacaklar. Her yönüyle değerlenmiş bir yaşam alanında modern, sağlıklı, güvenli konutlarında huzur içinde yaşayacaklar.

Gene 2018 yılı içinde, ülkemizin en büyük spor kompleksi ve Sular Vadisi’nin de açılışını yapacağız. Ankara Yolu’na cepheli arazide, 7 bin 919 metrekare bina taban alanı 22 bin 515 inşaat alanı olmak üzere, 34 bin metrekarelik alan üzerine inşa ettiğimiz Sular Vadisi ise, sadece Yıldırım için değil, Bursa için de iftihar vesilesidir. Bu büyük eserler, Yıldırım’ın markalaşması yolunda birer aşamadır. Yıldırım’da ‘’altın çağ’’ın kapısı artık açılmıştır. İlçemiz her geçen gün değer kazanmaktadır. Hatırlatmak isterim ki, 2017 yılı içinde Yıldırım, ülkemizin en çok değerlenen ilçelerinin başında yer aldı ve konut fiyatları yüzde 29 yükseldi. Vatandaşlarımız artık Yıldırım’da yaşıyor olmanın avantajlarını elde etmeye başladı.

Şunu samimiyetle söyleyeyim; biz Yıldırım’ı ‘standart’ bir şehir olmanın ötesine taşıma gayreti içindeyiz. Standartları aşamazsak, Yıldırım ‘marka’ değeri kazanamaz. Önce ilçemizin diğer şehirlerden ayıran farklılıklarını, kendine özgü ayırıcı yanlarını ortaya çıkarmalıyız ki Yıldırım marka olabilsin. Marka olabilmek için gereken her şey Yıldırım’da var. İlçemizin kimliğini, anıtlarını, yapılarını, mekanlarını, tarihi ve doğal çevresini, kültürel ve sosyal bütünlük içinde ortaya koyduğumuzda, Yıldırım asıl cazibesine kavuşmuş olacaktır. 2018 yılı içinde de yeni eserlerin açılışında birlikte olacağız. Yeni Yıldırım’ı oluşturma yolunda bize destek veren bütün Yıldırımlılara en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum...

İsmail Hakkı Edebali

Yıldırım Belediye Başkanı

 

  • Paylaş