EMİR BUHARİ KÜLTÜR MERKEZİ

Anasayfa > Kültür Merkezleri > EMİR BUHARİ KÜLTÜR MERKEZİ

Tarihi kültürel mirasımız ‘Emir Buhari Tekkesi ’ aslına uygun kullanımı ile yaşatılmaya devam ediyor…

Restorasyonu ve rekonstrüksiyonu gerçekleştirilen Emir Buhari Kültür Merkezi ; Tarihsel bütünlüğü ve manevi atmosferiyle birçok sosyal ve sanatsal organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.

İlk olarak 14 yüzyılda , Kübreviye, Halvetiye ve Nakşibendiye tarikat mensupları tarafından tekke olarak kullanılan ve Emir Buhari Hz. tarafından yaptırılan tekke , 2012 yılında gerçekleştirilen yenileme çalışmasının  ardından kültür merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

Haftanın tüm günlerinde tarihi geçmişine ve aslına uygun olarak kullanılan merkez de ;  Kuranı Kerim-tefsir-hadis-akaid-fıkıh-sohbet-arapça-osmanlıca-hat-ney dersleri verilirken , günümüz şartlarına uygun olarak , yazarlık , sinema, fotoğrafçılık atölyeleri , konferans , dil-tarih-edebiyat buluşmaları  ve çeşitli kültürel etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Emir Buhari Kültür Merkezi , Emir Sultan Camii meydanında bulunan konumu ile  , devlet büyüklerinin ağırlandığı , yerli ve yabancı turistlerin  misafir edildiği , soluklandığı , manevi iklimin yoğun olarak yaşandığı , tarihle bütünleşen güzide mekanlardan biridir.

 

Adres:

Emir Sultan Mh.

Doyuran Cd.

Emir Sultan Camii Karşısı

Emir Buhari Tekkesi, Yıldırım, 16360 Bursa

 

Telefon: 0224 326 78 00