Kütüphane Detay

Kütüphane Detay
Anasayfa > Kütüphaneler > YILDIRIM GENÇLİK KÜTÜPHANESİ

YILDIRIM GENÇLİK KÜTÜPHANESİ

Kütüphane Bilgileri

Adres:
Karapınar Mahallesi, 23. Cadde No: 25/1, Yıldırım Gençlik Merkezi

Telefon:
0224 502 75 44

E-Posta:

Çalışma Saatleri:
08.00-20.00

Sosyal Medya

Kütüphane Hakkında
Kullanım Kuralları
Ödünç Verme Kuralları
Sık Sorulan Sorular

Şehrin Kütüphaneleri

Bursa’nın değerli ilçesi Yıldırım’da gençlerimiz için 2021 yılında açılışını yaptığımız ve 300 kişilik kapasiteye sahip “Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi”nin imar çalışmalarını tamamladık ve hizmete açtık. Yıldırım’da bir ilk olarak 7 gün 24 saat hizmet anlayışıyla hizmet veren “Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi” bugüne kadar her kesimden ve her yaştan okumayı, araştırmayı seven insanlarımızın yeni buluşma noktası oldu. Kütüphanemiz lokasyon olarak, Yıldırım’ın merkezinde, kolay ulaşılabilir bir noktada bulunan kütüphanemiz sadece Yıldırım ilçesine değil tüm Bursamıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Yıldırım Belediyesi Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’ni hizmete aldıktan sonra ortaya çıkan ihtiyacı görmüş ve 2. uyumayan kütüphane konseptinde “Mimar Sinan Uyumayan Kütüphanesi” projesinin çalışmalarını başlatıp 1000 m²’lik alanda ve 10.000 bin eserlik halk kütüphanesi koleksiyonuyla hizmet vermektedir. Aynı ilgi ve artan talepler doğrultusunda 15 Ocak 2024'te Yıldırım Gençlik Kütüphanesini hizmete açtık.

Yıldırım Gençlik Kütüphanesi, 74 kişilik çalışma alanı ve bilgisayar alanını kapsayan kütüphanemiz gençler tarafından yoğun ilgiyle karşılanmıştır. Seçkin koleksiyonu, wifi hizmeti ve günde 2 defa olmak üzere ikramlarımız bulunmaktadır.

Kullanım Kuralları

Kütüphaneler; yaş, ırk, cinsiyet, inanç, dil ve düşünce farkı gözetmeksizin her kesiminin her türlü bilgi gereksinimlerini karşılayarak bulunduğu yörenin kültürel, sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan kuruluşlardır. Bu çerçevede verilecek hizmetlerin, kullanıcılara en iyi şekilde sunulabilmesi ve geliştirilebilmesi için kütüphane kurallarına uyulması gerekmemektedir.
 
GENEL KURALLAR
a) Yıldırım Belediyesi kütüphanelerinde ders çalışma, bilgisayar salonu vb. imkanlardan faydalanmak için üye olunması gerekmektedir.  
 
b) 12 yaş altı çocuklar velileriyle beraber kütüphaneyi kullanabilir.
 
c) Kütüphaneye girerken cep telefonları sessiz konumda tutulur ve içeride kullanılmaz.
 
d) Kütüphane içerisinde uygun olmayan davranışlar sergilememeye, fotoğraf çekimlerinde sessiz olmaya, kullanıcıları rahatsız etmemeye dikkat edilmelidir.
 
e) Kütüphane içerisinde kullanılan kitaplar rafa tekrar konulmayacak, belirlenen yerlere bırakılacaktır.
 
f) Kütüphanedeki bilgisayarlar, sadece eğitim-öğretim ve araştırmaya yönelik amaçlar için kullanılır.
 
g) Bilgi kaynaklarının, izinsiz olarak kütüphane dışına çıkartılması ya da çıkartılmaya teşebbüs edilmesi durumunda, bu eylemde bulunan kullanıcı hakkında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Kütüphane İdaresine bildirilir.
 
h) Kullanıcıların oturdukları masaları 60 dakikadan fazla boş bırakmaları halinde masalar boş kabul edilip yerlerine sırada bekleyen kullanıcılar alınacaktır.
 
i) Kütüphane içerisinde su ve kişisel kapalı termoslu içecekler hariç yiyecek ve içecek tüketilmez.
 
j) Kütüphane bilgi kaynaklarına ve eşyalarına (bilgisayar, sandalye, masa vb.) zarar veren kullanıcı hakkında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Kütüphane İdaresine bildirilir.
 
k) Üyeler, kütüphane kaydında yer alan bilgilerindeki değişiklikleri, zamanında kütüphaneye bildirmekle yükümlüdürler.
 
l) Kütüphane içinde tütün ve tütün mamulleri içilmez. İçenler hakkında yasal işlem uygulanır.
 
m) Kullanıcılar kendi eşyalarından sorumludurlar. Kaybolan ya da çalınan eşyalardan Kütüphane İdaresi sorumlu tutulamaz. 
 
n) Okuyucu ve ödünç  hizmetleri  08:00-20:00 saatleri arasında verilmektedir. 
 
o) Kütüphane kurallarına uyulmaması durumunda kullanıcı, kütüphane personelinin uyarılarını dikkate almakla yükümlüdür.
 

Ödünç Verme Kuralları

a) Kullanıcılar ödünç verme hizmetinden yararlanmak için kütüphaneye üye olmalıdır.
 
b) Kütüphane üyeliğine başvuru için;
• T.C. Kimlik Numarasını veya en az altı ay oturma izni almış yabancı kullanıcılar için “Yabancı Kimlik Numarası” gösterir belge,
• 12 yaşını doldurmuş olmak,
• 12 yaş ve altı çocuklar içinse üyelik esnasında velilerinin hazır bulunması gereklidir.
 
c) Kullanıcılar, T.C. Kimlik numarasını (yabancı kullanıcılar için yabancı kimlik numarasını) gösterir belgeyle ödünç alma işlemini gerçekleştirir.
 
d) Ödünç alma işlemi şahsen yapılır. Başkası adına kitap ödünç alınamaz
 
e) Kullanıcılara bir seferde 2 kitap, 1 süreli yayın ödünç verilir.
 
f) Ödünç verme süresi kitaplar için 15 gün, süreli yayınlar için 7 gündür.
 
g) Referans Kaynakları ve Nadir Eserler (Ansiklopedi, Sözlük, Yazma Eserler, Taş Baskı Eserler, haritalar vb.) ödünç verilmez.
 
h) Üzerinde gecikmiş yayın bulunan kullanıcılara ödünç yayın verilmez.
 
i) Ödünç alınan eserlerin zarar verilmeden zamanında iadesi esastır.
 
j) Zamanında iade edilmeyen materyaller için, ilgiliye e-posta, SMS ve telefon aramasıyla hatırlatmada bulunularak, iade edilmesi istenir.
 
k) Kütüphane, zorunlu durumlarda ödünçte olan yayını süresi dolmadan geri isteyebilir.
 
l) Kütüphaneden alınan her kitap 15 gün süreyle ödünç alınır. Her ödünç alma işleminden sonra; kitaplar teslim tarihinden önceki son 3 gün içerisinde 1 sefer olmak şartıyla 15 gün (Online kütüphane, CepKütüphanem [bankodan kullanıcı bilgilerinizi talep etmeniz gerekmektedir], mail, telefon ve kütüphaneden bireysel olarak) kullanıcı uzatma hakkı mevcuttur.
 
m) Alınan kitapların yeniden kullanıma uygun olacak şekilde; zarar verilmeden kütüphaneye teslim edilmesi zorunludur.
 
n) Kitabın ödünç alındığı tarihten itibaren her türlü durumdan (zarar görmesi, kaybolması vb.) kullanıcı sorumludur. Kitabın kaybolması veya zarar görmesi durumunda kitabın aynısının temin edilmesi, temin edilememesi durumundaysa kitapla eşdeğer ve kütüphane tarafından belirlenecek başka bir kitapla zararın giderilmesi sorumluluğu okuyucuya aittir.

o) Kitapları iade süresinde getirmeyen kullanıcılara;
Geç getirdiği günün 2 katı kadar gün sayısı, 200 ve üzeri güne kadar 1 yıl ödünç kitap vermeme cezası uygulanacaktır.

Sık Sorulan Sorular