Anadolu Arabaları Müzesi

Anasayfa > Tarihi ve Turistik Yerler > Anadolu Arabaları Müzesi

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK ANADOLU ARABALARI MÜZESİ

Bursa’da tekerleğin at arabasından otomobile gelişimini sergileyen Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi’dir. Haziran 2002 tarihinde ziyarete açılan Müze, yılda ortalama 60.000 yerli ve yabancı ziyaretçisiyle Bursa’nın ilgi çeken gezi noktalarından biri konumundadır.
Toplam 17.000 metrelik alanı kapsayan, Umurbey Mahallesi’ndeki eski bir ipek fabrikası Tofaş tarafından restore edilerek 28 Haziran 2002’de müze olarak ziyarete açılmıştır.
Anadolu Arabaları Müzesi fikrinin en değerli kaynağı, Bursa çevresinde en eski araba sanayinin ve kültürünün kaynaklarının bulunmasına dayanır. Bursa’nın tam ortasında, Arkeoloji Müzesi’nde sessizce duran ve tam 2.600 yıl önce yapılan bir araba… Bir ustanın elinden çıkan, Anadolu arabalarının en eski örneği, yeni bir projenin başlamasına öncülük etmiştir.
ZAMAN TÜNELİ GİBİ…
Tofaş’ın eski yöneticilerinden Jan Nahum, Y. Mimar A. Naim Arnas ve M.S.Ü Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Önder Küçükerman; 1998 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gösterilen eski ipek farikasının bulunduğu yerde ‘’Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’’nin kurulması için öncülük ettiler. Umurbey Bilgi Parkı içerisinde yer alan yapılar uygun şekilde restore edilerek kullanıma açıldı. Eski ipek fabrikasının ana binası olan müzede binlerce yıl önceye ait bir tekerlekten yola çıkarak, Tofaş tarafından üretilen motorlu araçlara kadar bir zaman tüneline girilmektedir. Bugün Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde, 2.600 yıl önce yapılan arabanın Bursalı ustaların elinden yeniden canlandırılmış halinin yanı sıra, tekerlekler, geleneksel araba atölyeleri, motorlu ve motorsuz araçlar sergilenmekte, Tofaş Sanat Galerisi’ne dönüştürülen Umurbey Hamamı’nda ise geçici süreli sergiler yapılmaktadır.
Müze çıkışında yer alan bahçede, 300 yıllık devasa bir çınar, 200 yıllık karadut, onlarca ağaç, bitki ve çiçek yer almaktadır. Ziyaretçilerin keyifli bir mola vermelerine imkân sağlayan Fayton Kafe, zengin menüsüyle misafirlerini ağırlamaktadır.
Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, sadece eski araba müzesi değil, Bursa’da otomotiv sanayinin temelini atmış olan en eski ustalara, yeni ustalardan bir teşekkür niteliğindedir. Müze, yılda ortalama 60.000 yerli ve yabancı ziyaretçisiyle Bursa’nın ilgi çeken gezi noktalarından biridir.

Ziyaret saatleri:10.00-17.00
Ziyarete Açık Günler: Pazartesi hariç her gün
Tel: (0224) 329 39 41
Web: www.tofasanadoluarabalarımuzesi.org
Ulaşım: http://www.tofasanadoluarabalarimuzesi.com/Contact/Map/6