Teleferik

TÜRKİYE’NİN İLK TELEFERİĞİNE BEŞİKLİK EDİYOR

2543 m yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan ve Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde Cebel-i Ruhban yani Keşiş Dağı olarak söz ettiği Uludağ’a, Türkiye’nin ilk teleferiği olan Bursa Teleferik ile ulaşmak mümkündür. Bünyesinde 4 istasyon barındıran Bursa Teleferik, Yıldırım ilçesi sınırları içerisinde olan ve ilk istasyon olma özelliği ile merkez görevi de üstlenen Teferrüç’ten kalkmaktadır.
Açıldığı 29 Ekim 1963’ten bu yana 2012 yılına kadar aynı teknoloji ile hizmet veren Teleferik, 7 Haziran 2014 tarihinde teknolojisi, altyapısı ve istasyonları tamamen yenilenerek bambaşka bir yolculuk sunmak üzere yola koyulmuştur.
Tefferüç merkez istasyon tesisi otomasyon ile yönlendirilen sistemi, geniş yolcu kabul salonu ve 240 araçlık otoparkı, mağaza ve kafeler ile hizmet vermektedir.
Kadıyayla istasyonu deniz seviyesinden 1231 metre yüksekliktedir. Sarıalan istasyonu deniz seviyesinden 1635 metre yüksektedir. Karayolu ile 36 kilometrelik ve 300’ü aşkın virajı katederek ulaşabileceğiniz Sarıalan teleferik ile sadece 12 dakikadır. 2. Bölge Oteller istasyonu 1810 metre yüksekliktedir. İçerisinde market, restaurant, kafe ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır.   
Teknik Bilgiler
Toplam 144 kabin ve 20 saniyede bir kabin ile hızlı, konforlu ve güvenli seyahat imkânı sağlamaktadır. Saatte 1500 kişilik yolcu kapasitesi, 8’er kişilik kabinler, sarsıntıyı önleyen aerodinamik tasarım, otomatik kontrol sistemine sahip hidrolik kapılar, merkezi elektrik sistemi ile sessiz bir yolculuk, gece - gündüz yağmurda, karda kesintisiz ulaşım yapılmaktadır.
Kaynak: Bursa Teleferik A.Ş.